MĚSÍC ZDRAVÉ KRVE

Měsíc zdravé krve 2017: V hlavní roli kostní dřeň a vzácná krevní onemocnění 

 

Vybraná česká hematologická pracoviště již podruhé otevírají své dveře široké veřejnosti. Tématem letošního ročníku MĚSÍC ZDRAVÉ KRVE je kostní dřeň, u ní totiž příběh krve začíná. Zde sídlí krvetvorné kmenové buňky, které se dle potřeby přetvářejí v důležité krevní elementy. Nefunguje-li správně naše krvetvorba, ani my nemůžeme žít tak, jak bychom si přáli.

 

Poznejte, co vše se v kostní dřeni odehrává, za co jí vděčíme, s jakými onemocněními se může potýkat i jak mohou dárcovství a transplantace zachraňovat životy. V rámci projektu můžete navštívit hned 3 pražská hematologická centra. Každý den nabídne zajímavý program. Budete moci nahlédnout do specializovaných laboratoří, kde se podíváte, jak například vypadá kostní dřeň pod mikroskopem. Přijďte si poslechnout krátké tematické přednášky, nechte si zdarma překontrolovat krevní obraz nebo zjistit krevní skupinu. Krásnou součástí bude i výběr z výstavy fotografií Josefa Hory, fotografa a pacienta ÚHKT, který prodělal akutní leukémii. Během Září – Měsíce zdravé krve můžete navštívit:

 

 

Přijďte konzultovat s odborníky a seznamte se s možnostmi medicíny, která zachraňuje lidské životy, i s tím, jak můžete jako dárce kostní dřeně dát někomu šanci na život.

 

 

Pozvánka 

Měsíc zdravé krve 2016

 

Září – Měsíc zdravé krve je projekt, který se pořádá na vybraných českých hematologických centrech v průběhu měsíce září. Jeho smyslem je seznámit širokou veřejnost s tajemstvím lidské krve a jejím obdivuhodným systémem, jenž je součástí každé její kapky. Cílem projektu je rovněž přiblížit umění hematologů při léčbě onemocnění, která mohou sužovat i naši krev.

 

První ročník Měsíce zdravé krve se odehrál v září 2016, a to ve třech pražských hematologických centrech. V nich se uskutečnily unikátní akce pro veřejnost, které se setkaly s velkým ohlasem jak ze strany návštěvníků, tak ze strany odborné veřejnosti. Akcí konaných v rámci Měsíce zdravé krve se v roce 2016 zúčastnilo více než 300 lidí a 167 zájemců využilo příležitosti nechat si zdarma vyšetřit krev a zkontrolovat krevní obraz. Své výsledky a zdravotní stav mohli přítomní následně osobně konzultovat s lékaři. Zájemci si mohli vyslechnout zajímavé odborné přednášky o pozoruhodném systému lidské krve a dozvědět se i jak vypadá, když krev volá o pomoc. Během Měsíce zdravé krve byly taktéž vystavovány obrazy od onkologicky nemocných pacientů. Vzhledem k velkému zájmu a pozitivním ohlasům bude projekt pokračovat i v roce 2017.