O KRVI

Naše krevPřestože se lidé o krev zajímají již dlouhá desetiletí, řada z nás neví, za co vděčí této životodárné tkáni, která každou vteřinu našeho života neslyšně proudí krevním oběhem. Oběhová soustava člověka je rozdělena na velký (tělní) a malý (plicní) krevní oběh. Krev proudící cévami přináší kyslík a živiny k orgánům a tkáním a současně odvádí oxid uhličitý a odpadní látky. Rovněž pracuje na naší termoregulaci a udržuje chemickou rovnováhu.


 

Naše krev

 

Naše krev

 

Krev se skládá z mnoha složek a dílčích elementů, které ačkoli jsou běžnému oku neviditelné, jsou pro nás naprosto nepostradatelné. Základními stavebními kameny krve jsou krevní plazma a krevní elementy. Krevní plazma představuje 55 % krve v našem těle a z 90 % ji tvoří voda. Mezi krevní elementy patří červené a bílé krvinky a krevní destičky, všechny se u dospělého člověka tvoří v kostní dřeni, tomuto procesu říkáme krvetvorba.

 

Naše krev

 

Krevní elementy

Díky krevním elementům dýcháme, pomáhají nám v boji s infekcemi a dokáží zacelit vzniklé rány. Řeč je o červených krvinkách, bílých krvinkách a krevních destičkách. Jsou přenášeny v krevní plazmě, rodí se však v kostní dřeni a většina jich zaniká ve slezině.